Akülü Araçlarımız ile Çocuklarımız Güleryüzle tedavi oluyor...
12 Eylül 2017

Ameliyat öncesi bakım; Çocuğun ameliyatına karar verilmesi ile başlayan, ameliyata kadar devam eden bir süreçtir. Ameliyat öncesi dönem, çocuklar için oldukça stresli bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar sıklıkla korku, kızgınlık, kaygı ve suçluluk duyguları yaşarlar. Çocuğun yaşı, hastalığın niteliği, hastanede geçirilecek süre ve yapılacak ameliyatın tipi çocuğun endişe düzeyini belirleyen durumlardır. Yaşı ve gelişim düzeyi ne olursa olsun, bütün çocukların ameliyat öncesi dönemde fiziksel, duygusal ve bilişsel yönden ameliyata hazırlanmaya gereksinimleri vardır.
Yapılan araştırmalarda ameliyat öncesi hazırlık programı uygulanan çocukların, ameliyat sonrası dönemde daha az kaygı yaşadıkları, daha kısa sürede, normal aktivitelerine döndükleri ve bu çocuklarda saldırgan davranışlar, ayrılık kaygısı, uyku sorunları, yeme sorunları gibi ameliyat sonrası sorunların daha az görüldüğü belirlenmiştir. Ameliyat öncesi iyi bir hazırlık programı uygulanmayan çocuklarda ise ameliyat sonrası dönemde uykusuzluk, iştahsızlık, okul problemleri gibi sorunların daha sık görüldüğü saptanmıştır.
Bu nedenlerden dolayı hastanemizde, çocuklarda ameliyat öncesi hazırlık olarak uygulanacak girişimler hakkında çocuk ve ebeveynlerin bilgilendirilmesi, anne ve babanın çocuğun yanında olmasının sağlanması, hastane ve ameliyathanenin tanıtımının yapılması, güdüleyici oyunların oynatılması, hikâye kitaplarının okutulması ve resim çizdirilmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Hatay Devlet Hastanesi olarak bu uygulamalara ilave olarak, çocuğun ameliyathaneye götürülmesi sürecini keyifli bir hale getirip, moral ve motivasyonlarını arttırmayı amaçlayarak çocukları akülü arabalar ile ameliyathaneye transfer işlemini başlattık. Akülü arabalar hasta güvenliğini riske atmayacak şekilde emniyet kemerli olup; çocuğun kendisi, anne-baba ya da hastane personelinin komuta edebilmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

  • DSC_2438.JPG
  • DSC_2470.JPG
  • DSC_2475.JPG
  • DSC_2480.JPG
  • DSC_2485.JPG